دریافت اپلیکیشن

آسیا اکسپرس – مجله کوین تلگراف

ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه


به گزارش بیت ارز و به نقل از کوین تلگراف

روتر غیرمتمرکز زنجیره ای وب 3 که گفته می شود تحت کنترل یک نفره است

سیستمی را تصور کنید که در آن تمام پول شما توسط یک مرد و خانواده اش کنترل می شود و هنگامی که دلیلی برای نگرانی وجود دارد، دستگاه تبلیغاتی بلافاصله به “brrr” می رود تا نمایانگر آن باشد که با وجود برخی برداشت های نگران کننده، همه چیز خوب است. بیشتر شبیه یک دولت تک حزبی به نظر می رسد؟ خیر، به بلاک چین، به طور خاص، Multichain خوش آمدید.

چند زنجیره ای
مردی که ادعا می شود یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت Multichain ژائو جون است (CryptoRank)

در 14 جولای، پروتکل پل زنجیره ای غیرمتمرکز چین Multichain اعلام کرد که پس از سه سال فعالیت خود را متوقف می کند. دلیل؟ تنها فردی که گفته می شود کلیدهای خصوصی بیش از 1.5 میلیارد دلار رمزنگاری کاربران ذخیره شده در Multichain را در اختیار داشت، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل آن، ژائو جون و بعداً خواهرش (نام نامشخص) بود. هر دو توسط پلیس چین دستگیر شدند – اما هنوز دلیل آن مشخص نیست.

طبق گزارش‌ها، ژائو جون در اوایل 21 می دستگیر شد، اما به نظر می‌رسد که کارکنان Multichain نمی‌خواستند شما این را بدانید… تا کنون، زمانی که اختلافات یکی پس از دیگری دفن حقیقت را غیرممکن می‌کرد.

کل مصیبت در 24 می یا حوالی آن آغاز شد، زمانی که کاربران Multichain گزارش دادند که وجوه تقریباً 72 ساعت پس از ارسال نرسیده است. ادمین ها بلافاصله پاسخ داد این تأخیر به دلیل ارتقای گره پشتیبان «بیش از حد انتظار طول کشید» بود و «همه تراکنش‌های تحت تأثیر پس از تکمیل ارتقا خواهند رسید».

اکثر مسیرها طبق معمول کار می کنند، زیرا برخی از مسیرها (Kava، zkSync، Polygon zkEVM) به طور موقت به حالت تعلیق درآمده اند. همه تراکنش‌های تحت تأثیر پس از تکمیل ارتقا وارد خواهند شد. ما صمیمانه از ناراحتی ایجاد شده عذرخواهی می کنیم.»

در آن زمان، برخی از کاربران قبلا بودند آگاه دستگیری مدیر عامل شرکت ژائو جون توسط پلیس چین. در پاسخ، یکی از بنیانگذاران، آلفرد ژو تصمیم گرفت برای خنثی کردن «شایعات» و نجات کاربران از «اطلاعات نادرست» وارد عمل شود و در کانال تلگرام چینی پروتکل نوشت: «در حال حاضر همه اعضای تیم سالم و سلامت هستند. عملیات اصلی طبق روال عادی پیش می رود.”علیرغم تضمین‌ها، نگرانی‌ها در 25 مه به یک وحشت تمام عیار تبدیل شد، زمانی که خبرگزاری محلی PANewsLab گزارش داد که مدیرعامل غیرقابل دسترس است. این بار، هم بنیانگذار دی جی کیان بود که وارد عمل شد و خاطر جمع که “دارایی های کاربر و کارکنان ایمن هستند.” با این حال، کیان نیز ناپدید شدن ژائو جون را تایید کرد. برای ماه بعد، Multichain ادامه داد ترویج پروتکل زنجیره ای آن

چند زنجیره ای 2

به سرعت تا 7 جولای، کاربران متوجه برداشت‌های غیرمجاز بیش از 100 میلیون دلار از پل فانتوم اتریوم Multichain، همراه با وجوه سایر زنجیره‌های جانبی شدند. حدود 65 میلیون دلار تتر (USDT) و USD Coin (USDC) توسط ناشران آنها، Tether و Circle، پس از این که تراکنش ها منجر به ترس گسترده از هک شدن Multichain شد، مسدود شدند. برخی از کارشناسان امنیتی شروع به کار کردند مشکوک که هک ممکن است یک کار داخلی باشد.

تحلیل زنجیره ای
جابجایی دارایی های USDC کاربران Multichain توسط “هکر” (Chainalysis)

به گفته Multichain:

دارایی های کاربر قفل شده در آدرس های MPC به طور غیر عادی به آدرس های ناشناخته منتقل شدند. اطلاعات ورود از یک آدرس IP در Kunming در پلتفرم سرور ابری به همراه یک سری عملیات انتقال وجه از آدرس های MPC پیدا شد.

توسعه دهندگان نوشتند که در 9 ژوئیه، خواهر ژائو جون، دارایی های باقی مانده را از استخر روتر به آدرس های کیف پولی که توسط او کنترل می شد، به عنوان “اقدامی برای حفظ دارایی” منتقل کرد. چهار روز بعد، خواهر ژائو جون توسط پلیس دستگیر شد (باز هم مشخص نیست که چرا او دستگیر شد). از آنجایی که ژائو جون و خواهرش تنها کسانی بودند که «از ابتدا» به بودجه عملیاتی، دارایی‌های کاربران، سرورهای Multichain و حتی وب‌سایت آن (که تیم خود تلاش می‌کند آن را تعطیل کند) دسترسی داشتند، تیم توسعه خود پروژه دیگر نمی‌تواند کار کند.

بعداً، تیم با خانواده ژائوژن تماس برقرار کرد و متوجه شد که تمام رایانه‌ها، تلفن‌ها، کیف پول‌های سخت‌افزاری و عبارات یادگاری ژائوجون توسط مقامات مصادره شده است.»

متأسفانه، بدترین ها ممکن است هنوز برای کاربران Multichain در راه باشد…

تا به امروز، ما واقعاً نمی دانیم که چرا ژائو جون دستگیر شد، به چه چیزی متهم شده بود، یا جزئیاتی در مورد پرونده او (و نه، من فکر نمی کنم Multichain به ما بگوید). با این حال، طبق قوانین چین، وجوهی که به عنوان بخشی از تحقیقات جنایی ضبط می شود، ممکن است عواید حاصل از جرم در نظر گرفته شود، که راه را برای توقیف احتمالی توسط دولت باز می کند. در این صورت، بر خلاف تصمیم Multichain برای واگذاری کل کلیدها و دسترسی به دست یک (یا دو) نفر، یک تراژدی مطلق خواهد بود. TVL روی پلتفرم اکنون به 139 میلیون دلار کاهش یافته است.

همچنین بخوانید


امکانات

رمزارز به عنوان یک کالای عمومی در قرن بیست و دوم


امکانات

پروژه های بلاک چین انرژی های تجدیدپذیر را به واقعیت تبدیل می کند

هدیه غیرمعمول سالگرد بایننس به کارمندان: بیکاری

در ششمین سالگرد صرافی های کریپتو بایننس تصمیم گرفت برای جشن گرفتن این مناسبت به تعدادی از کارکنان خود هدیه ای بدهد. با این حال، اکثر دریافت کنندگان آرزو می کردند که ای کاش هرگز آن را باز نمی کردند.

در 14 ژوئیه، Changpeng Zhao (CZ)، مدیر عامل Binance، ششمین سالگرد رویداد را جشن گرفت. بیان می کند، “ما همیشه کاری را انجام خواهیم داد که فکر می کنیم به نفع کاربران است. ما به همکاری با رگولاتورها ادامه خواهیم داد. ما همچنین از آنچه که معتقدیم درست است، برای مسیر پیش رو دفاع خواهیم کرد. در همان روز، وال استریت ژورنال (WSJ) گزارش داد که صرافی تعداد کارکنان خود را تا 1000 نفر در هفته‌های اخیر از مجموع 8000 نفر قبل از اخراج کاهش داده است.

به گفته کارمندان، اخراج ها بر بخش خدمات جهانی و مشتری متمرکز شده است کاهش می دهد به دلیل سازماندهی مجدد در حال انجام تا یک سوم از تعداد کل کارکنان آن امکان پذیر است. WSJ تحقیقات در حال انجام وزارت دادگستری ایالات متحده را به عنوان “پایدارترین” چالشی که این مبادله با آن مواجه است، نام می برد.

در پاسخ، CZ نوشت:

از آنجایی که ما به طور مداوم در تلاش برای افزایش تراکم استعدادها هستیم، خاتمه های غیرارادی وجود دارد. در هر شرکتی این اتفاق می افتد. اعداد و ارقامی که رسانه ها گزارش کرده اند بسیار دور از ذهن است. 4 FUD.”

مدیر اجرایی بلاک چین گفت که با وجود اخراج ها، بایننس “هنوز استخدام می کند.” در وب سایت خود، صرافی در حال حاضر لیست ها 96 موقعیت در زمان انتشار موجود است.

در 17 ژوئیه، WSJ گزارشی را منتشر کرد که در آن مدعی شد که صرافی بازپرداخت کارمندان برای مواردی مانند تلفن همراه، تناسب اندام و کار از خانه را متوقف کرده است، با استناد به “محیط فعلی بازار و جو نظارتی” و نیاز به کاهش هزینه‌ها. بایننس در حال حاضر است در حال انجام دعوی قضایی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده و کمیسیون تجارت کالاها و معاملات آتی ایالات متحده به اتهام ارائه اوراق بهادار ثبت نشده و اداره یک بورس ثبت نشده در ایالات متحده

CZ

ژیوان سان

Zhiyuan Sun یک روزنامه نگار در Cointelegraph است که بر اخبار مرتبط با فناوری تمرکز دارد. او چندین سال تجربه نوشتن برای رسانه های مالی مهم مانند The Motley Fool، Nasdaq.com و Seeking Alpha دارد.

ادامه خبر

این مقاله برای شما چقدر مفید بود ؟

29ام - تیر ماه - 1402

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه
ادغام چین‌لینک در یک ETF اسپات بیت کوین! قیمت LINK چه واکنشی نشان داد؟

ادغام چین‌لینک در یک ETF اسپات بیت کوین! قیمت LINK چه واکنشی نشان داد؟

بازار مالیدو شرکت آرک اینوست (Ark Invest) و ۲۱ شیرز (۲۱Shares) از برنامه‌های خود برای استفاده از الگوریتم اثبات ذخیره (Proof of Reserve) چین‌لینک برای صندوق ETF اسپات بیت کوین مشترکشان، با نماد ARKB، خبر داده‌اند.

ادامه مطلب
بازگشت نهنگ‌ها به بازار بیت‌کوین کش در آستانه هاوینگ! منتظر رشد قیمت BCH باشیم؟

بازگشت نهنگ‌ها به بازار بیت‌کوین کش در آستانه هاوینگ! منتظر رشد قیمت BCH باشیم؟

بازار مالیدر حالی که بیت کوین کش (BCH) برای هاوینگ بعدی خود در آوریل ۲۰۲۴ آماده می‌شود، قیمت آن به انتقالات بزرگ نهنگ‌ها واکنش نشان داد.

ادامه مطلب
چرا آمار شکست پروژه های رمزارزی بالا است؟

چرا آمار شکست پروژه های رمزارزی بالا است؟

راهنمای خريدموفقیت پروژه های رمزارزی در دنیای پرتلاطم ارزهای دیجیتال، تضمینی نیست و آمارها از احتمال زیاد شکست‌ آنها حکایت می‌کند.

ادامه مطلب
معاملات مشکوک در NFT مون‌بردز قبل از اعلام قرارداد جدید آن

معاملات مشکوک در NFT مون‌بردز قبل از اعلام قرارداد جدید آن

اقتصاد کلانافزایش ناگهانی حجم معاملات قبل از اعلام خبر خرید حقوق معنوی مجموعه NFT مون‌بردز توسط یوگا لبز، شک و تردیدها را درباره وجود معاملات داخلی افزایش داد.

ادامه مطلب
مهاجرت فعالان استخراج بیت کوین به کشور اتیوپی

مهاجرت فعالان استخراج بیت کوین به کشور اتیوپی

بازار مالیاتیوپی به لطف هزینه‌های پایین انرژی و سیاست‌های دولتی مطلوب، به سرعت در حال تبدیل شدن به مقصدی جذاب برای فعالان استخراج بیت کوین است.

ادامه مطلب