دریافت اپلیکیشن

همبستگی بیت کوین با طلا به پایین‌ترین حد در دو سال اخیر رسیده است که هشداری برای سرمایه‌گذاران است

ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 1 دقیقه


به گزارش بیت ارز و به نقل از کوین جورنال

خوراکی های کلیدی

  • همبستگی بیت کوین با طلا به پایین ترین حد در دو سال اخیر رسیده است
  • واگرایی بار دیگر نشان می دهد که بیت کوین همچنان یک دارایی ریسک پذیر است
  • این ممکن است در آینده تغییر کند، اما در حال حاضر، بیت کوین در طولانی ترین طیف ریسک قرار دارد
  • با توجه به تأثیرات کامل سیاست های پولی سفت و سخت که هنوز در راه است، بازار نباید از خود جلوتر باشد

همبستگی بیت کوین با طلا همچنان در حال کاهش است و هدف مکرر دستیابی به وضعیت ذخیره ارزش مشابه طلای دیجیتال را برجسته می کند که فعلاً فاصله زیادی با آن باقی مانده است.

ما این را بررسی کردیم ماه گذشته، زمانی که همبستگی بین طلا و بیت کوین به کمترین مقدار از زمان سقوط FTX در نوامبر رسید، رویدادی که جرقه آشفتگی در بازارهای کریپتو ایجاد کرد در حالی که بقیه دنیای مالی کاملاً آرام معامله می کردند، از جمله طلا.

از آن زمان، این همبستگی به کاهش ادامه داد. در واقع، با نگاهی به متریک همبستگی پیرسون 30 روزه، این رابطه در سی روز گذشته به یک منفی تقریباً کامل نزدیک شده است. آخرین باری که این میزان نزدیک به -1 کاهش یافت بیش از دو سال پیش بود (بعد از FTX نیز تقریباً به این سطح رسید).

در حالی که متریک قبلی کمی پر سر و صدا است و به دلیل حجم نمونه پنجره 30 روزه زیاد باز می گردد، نمودار بعدی همان شاخص را نشان می دهد اما در یک پنجره چرخشی 60 روزه. خارج از سقوط FTX در نوامبر، همبستگی 60 روزه کمترین میزان در هجده ماه گذشته است، زمانی که روسیه در فوریه 2022 به اوکراین حمله کرد و نوسان شدید در بازارهای مالی ایجاد کرد.

این به ما چه می گوید؟ واقعاً چیزی فراتر از آنچه قبلاً می دانیم نیست: بیت کوین مانند یک دارایی ریسک پذیر معامله می شود. این موضوع در حدود دو سال گذشته مشخص شده است، زیرا یکی از سریع‌ترین چرخه‌های پیاده‌روی در تاریخ اخیر، فرش را از دارایی‌های ریسک خارج کرده است. Nasdaq در سال گذشته یک سوم ارزش خود را کاهش داد که بدترین سال برای سهام از سال 2008 بود. بیت کوین از مصونیت دور بود و پس از سقوط FTX به پایین ترین سطح 15500 دلار سقوط کرد.

در حالی که این سوال که آیا بیت کوین می تواند در درازمدت از دارایی های ریسک جدا شود، یکی از جالب ترین سؤالات است، اما اعداد و ارقام به طرز چشمگیری آشکار می کند که تا به امروز این اتفاق نیفتاده است. عقب نشینی در بازار نزولی سال گذشته همچنین به طور قاطعانه هر گونه فرضی را که روزهای کاهش شدید بیت کوین پشت سر آن بوده است را خنثی می کند (ما قطعاً در یک «ابر چرخه» نیستیم)، با سقوط بیش از 75 درصدی از اوج به پایین، چهارمین بدترین سقوط در دهه گذشته است.

کاهش اخیر همبستگی به دنبال یک دوره آشفته در بازارهای رمزنگاری است. SEC از Binance و Coinbase، دو بزرگترین صرافی روی کره زمین، در هفته اول ژوئن شکایت کرد. هفته گذشته، زمانی که یک حکم (جزئی) در مورد نبرد دو ساله خود با SEC به نظر می رسید که به این معنی است که این یک امنیت نیست، Ripple یک پیروزی بزرگ را به دست آورد (اگرچه ابهام همچنان باقی است و احتمالاً یک روند تجدید نظر وجود خواهد داشت).

این تحولات مشخصاً مختص بازارهای ارزهای دیجیتال است و با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال هنوز تأثیر ملموسی بر بازارهای مالی سنتی نداشته است، این تلاطم ادامه پیدا نکرد.

علاوه بر این، جداسازی طلا و بیت‌کوین آب سردی را بر این نظریه می‌ریزد که بیت‌کوین قبلاً وضعیت «حفاظی» خود را به دست آورده است، که در برخی از محافل با افزایش دارایی در میان نوسانات بانکی در ماه مارس صحبت می‌شد. در واقع، در حالی که این اقدام قیمتی جذاب بود، احتمالاً بیشتر مربوط به قیمت گذاری بازار در احتمال پایین تر افزایش نرخ بهره در آینده است، زیرا ما در اینجا مورد بحث قرار گرفته است.

از بسیاری جهات، همبستگی بیت کوین با طلا را می توان به عنوان یک ردیاب پیشرفت در مسیر دستیابی به جام مقدس در نظر گرفت: یک ذخیره نامرتبط ارزش برای سرمایه گذاران. مکس کوپلند، مدیر CoinJournal می گوید. «با کاهش این همبستگی به پایین‌ترین حد در دو سال گذشته، واضح است که هنوز راه زیادی در پیش است. بیت کوین به شدت در برابر هوس های بازار سهام و اقتصاد کلان حساس است و سرمایه گذاران در بحبوحه افزایش اخیر ارزش گذاری ارزهای دیجیتال ارزش آن را دارند که در نظر داشته باشند.

به یاد داشته باشید، سال گذشته اولین بار در تاریخ بیت کوین بود که شاهد عقب نشینی در بازار سهام بود. قبل از آن، در طولانی‌ترین و انفجاری‌ترین بازارهای گاوی تاریخ، تقریباً از روزی که بیت‌کوین راه‌اندازی شد شروع شد (بازار سهام در مارس 2009، دو ماه پس از استخراج بلوک پیدایش، به پایین‌ترین حد خود رسید).

در مجموع، بیت کوین همچنان مانند یک دارایی ریسک معامله می‌شود و در هجده ماه گذشته با افزایش شدید نرخ‌های بهره، رنج این برچسب را تجربه کرده است. در حالی که تا کنون در سال 2023 بیش از 80 درصد افزایش داشته است، اما 56 درصد از اوج خود از نوامبر 2021 کمتر است.

با این وجود، امروز بدون شک همه چیز روشن تر از 9 ماه پیش است، زمانی که FTX سقوط کرد و به نظر می رسید جهان برای یک رکود وحشتناک قرار دارد. در حالی که این رکود هنوز ممکن است رخ دهد (و در واقع چشم انداز اثرات تاخیری سیاست های پولی سفت تر به نظر می رسد)، شاخص های اقتصادی به طور قابل توجهی انعطاف پذیر بوده اند در حالی که امیدها به فرود نرم افزایش یافته است.

من شخصاً می ترسم که بازار از خودش جلو بزند، اما چه می دانم؟ مقیاس بزرگ افزایش از یک محیط با نرخ صفر به آب و هوایی که در آن صورت‌حساب‌های T-T-S در شمال 5 درصد پرداخت می‌کنند، وحشیانه است و به راحتی از آن چشم پوشی نمی‌شود. در واقع، با نگاهی به چرخه های قبلی در طول تاریخ، بازار سهام تمایل به عقب نشینی بیشتر داشته است بعد از پیاده روی ها به پایان رسیده است

در حالی که عملکرد گذشته هرگز نشان‌دهنده آینده نیست، اما مطمئناً باید منبعی برای فکر کردن باشد، زیرا عباراتی مانند «مم سهام»، «آلت‌کوین» و «رابین‌هود» به زبان عامیانه بازمی‌گردند.

اما هر اتفاقی که بیفتد، نمودارها واضح هستند: بیت کوین هنوز یک دارایی ریسک پذیر است. این بدان معناست که اگر خون به خیابان ها بیاید، طلا به شدت از پسر عموی دیجیتال خود بهتر خواهد بود. شاید این یک روز تغییر کند، اما در حال حاضر، اعداد دروغ نمی گویند.

اگر از داده‌های ما استفاده می‌کنید، قدردانی می‌کنیم که پیوندی به آن بازگردانید https://coinjournal.net. اعتبار بخشیدن به کار ما با پیوند به ما کمک می کند تا به ارائه تحقیقات تجزیه و تحلیل داده ها ادامه دهیم.خواندن خبر به انگلیسی

این مقاله برای شما چقدر مفید بود ؟

29ام - تیر ماه - 1402

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه
پیش‌بینی تحلیلگر معروف برای قیمت ریپل درست از آب درآمد! هدف بعدی XRP چیست؟

پیش‌بینی تحلیلگر معروف برای قیمت ریپل درست از آب درآمد! هدف بعدی XRP چیست؟

بازار مالیبازار داغ ارزهای دیجیتال به رهبری بیت‌کوین، به نفع ریپل (XRP) نیز بوده است. ریپل پس از گذراندن یک روند خنثی طولانی، اکنون شاهد رشد قابل‌توجهی است و رشد دو رقمی قیمت خود را تجربه می‌کند.

ادامه مطلب
رمزارزهای دیجیتال با بیت‌کوین همراه شدند

رمزارزهای دیجیتال با بیت‌کوین همراه شدند

بازار مالیبا افزایش قیمت بیت‌کوین (BTC) به بالاتر از ۶۲ هزار دلار در حالی که چندین آلتکوین نیز به‌طور قابل توجهی افزایش یافتند، رمزارزهای برتر حرکت مثبتی را ثبت کردند.

ادامه مطلب
ادغام چین‌لینک در یک ETF اسپات بیت کوین! قیمت LINK چه واکنشی نشان داد؟

ادغام چین‌لینک در یک ETF اسپات بیت کوین! قیمت LINK چه واکنشی نشان داد؟

بازار مالیدو شرکت آرک اینوست (Ark Invest) و ۲۱ شیرز (۲۱Shares) از برنامه‌های خود برای استفاده از الگوریتم اثبات ذخیره (Proof of Reserve) چین‌لینک برای صندوق ETF اسپات بیت کوین مشترکشان، با نماد ARKB، خبر داده‌اند.

ادامه مطلب
بازگشت نهنگ‌ها به بازار بیت‌کوین کش در آستانه هاوینگ! منتظر رشد قیمت BCH باشیم؟

بازگشت نهنگ‌ها به بازار بیت‌کوین کش در آستانه هاوینگ! منتظر رشد قیمت BCH باشیم؟

بازار مالیدر حالی که بیت کوین کش (BCH) برای هاوینگ بعدی خود در آوریل ۲۰۲۴ آماده می‌شود، قیمت آن به انتقالات بزرگ نهنگ‌ها واکنش نشان داد.

ادامه مطلب
چرا آمار شکست پروژه های رمزارزی بالا است؟

چرا آمار شکست پروژه های رمزارزی بالا است؟

راهنمای خريدموفقیت پروژه های رمزارزی در دنیای پرتلاطم ارزهای دیجیتال، تضمینی نیست و آمارها از احتمال زیاد شکست‌ آنها حکایت می‌کند.

ادامه مطلب